Dodano:

Kontroluj wydatki. Jak działa reguła 30 dni

Jest to zasada polegająca na opóznieniu momentu zakupu przedmiotu o 30 dni. Pozwala nam się dobrze zastanowić nad koniecznością wydania pieniędzy. Jest łatwa do zastosowania oraz niezwykle efektywna.

W zeszłym tygodniu wybrałem się na zakupy do galerii handlowej. Będąc w sklepie z elektroniką natrafiłem na idealne słuchawki dla mnie. Podniosłem pudełko od nich. Sprawdziłem parametry i odrazu poczułem jak nęka mnie namiętność – chęć do wydawania pieniędzy.

Potem pomyślałem o 450 zł, które kosztowałby mnie nowy gadget. Przecież JBL FREE X dobrze mi służą przez ostatni rok. Zacząłem mieć wątpliwości czy to tylko przypływ chwili. “Wykorzystam reguła 30 dni” – powiedziałem sobie. Jeśli nadal będę chciał tych słuchawek w przyszłym miesiącu, kupie je.

Reguła 30 dni – super kontrola nieprzewidzianych wydatków

W takich sytuacjach jak ta powyższa świetnie sprawdza się zasada 30-dniowa, jest bardzo prosta w zastosowaniu.

  1. Za każdym razem gdy czujesz potrzebę wydania pieniędzy – czy to na nowe buty, grę, samochód, telefon. Zmuś się do zatrzymania. Jeśli już trzymasz przedmiot, odłóż go. Opuść sklep.
  2. Kiedy wrócisz do domu, zapisz nazwę przedmiotu, sklep w którym go znalazłeś, cenę. Dopisz również datę.
  3. Przez następne 30-dni zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz tego przedmiotu, ale pod żadnym pozorem go nie kupuj.
  4. Jeśli po 30 dniach nadal istnieje potrzeba, rozważ zakup. ( pod żadnym pozorem nie używaj do tego kredytu )

Efektywna kontrola wydatków

Tylko tyle i aż tyle. Jest zaskakująco skuteczny. 30-dniowa reguła działa szczególnie dobrze, ponieważ nie zaprzeczasz samemu sobie – po prostu opóźniasz gratyfikację.

Ta zasada ma jeszcze jedną zaletę: daje szansę na zbadanie przedmiotu, który chcesz kupić. To może uratować cię od smutku po nieudanym zakupie. Sam pomyśl ile razy kupiłeś przedmiot pod wpływem impulsu który okazał się tylko chwilową zabawką i poszedł w kąt?

Planowanie to podstawa

Planowanie to podstawowa czynność w kontroli wydatków i procesu oszczędzania. Sam wykorzystuje 30 dniową regułę w przypadku nagłej chęci wydania pieniędzy. Dodaję do niej jeszcze rzecz, a dokładniej po 20 dniach, jeśli przedmiot jest nadal atrakcyjny dla mnie. Rozpoczynam poszukiwania przedmiotu w jak najrozsądniejszej cenie, pozwala to czasem zaoszczędzić nawet do 30%. W poszukiwaniach najlepszej oferty z pomocą przychodzą takie portale jak Ceneo czy Skapiec.

Więcej metod oszczędzania znajdziesz: Jak oszczędzać pieniądze

Wpisy z tej samej kategori:

Dodaj komentarz

Please Login to comment
  Subscribe  
Powiadom o